Dziennik Zachodni"Ósme miejsce płetwonurków"
Dziennik Zachodni 09-2000

Grupa płetwonurków z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchej Górze reprezentowała województwo śląskie na 12 już Mistrzostwach Polski Strażaków Płetwonurków. Impreza odbyła się w dniach od 14 do 16 września nad jeziorem Borówno niedaleko Bydgoszczy, a bytomianom przyszło zmagać się z doskonale przygotowanymi zawodnikami.

Mimo stresu przed startem, atmosfera mistrzostw była wspaniała. Płetwonurkowie wymieniali się doświadczeniami i oglądali specjalistyczny sprzęt przywieziony przez producentów. Bytomianie zjawili się nad Borównem na dzień przed startem. Tymczasem na miejscu okazało się, że kilka innych ekip, m.in. gospodarze, trenuje już tam od kilkunastu dni. Aby dorównać najlepszym, trzeba było wykazać się sporymi umiejętnościami.

W pierwszym dniu rozgrywano konkurencje indywidualne. Każdy z zawodników, ubrany jedynie w kombinezon oraz maskę, musiał zanurkować na głębokość 8 metrów. Tam na specjalnym pomoście czekał na niego aparat tlenowy, który należało ubrać pod wodą. Odnalezienie go było trudne, bowiem na tej głębokości widoczność wynosiła zaledwie kilkadziesiąt centymetrów. Następnie w pełnym „rynsztunku” zawodnicy przepływali kilkadziesiąt metrów, gdzie używając powietrza z własnych butli musieli napompować beczkę. Konkurencję kończono po kolejnych kilkudziesięciu metrach wpłynięciem do wąskiej bramki.

W gronie 50 zawodników 7 lokatę zajął Marcin Kuźnicki, któremu do liderów zabrakło zaledwie paru sekund. Jego kolega z jednostki Piotr Rybicki zajął 14 lokatę. Pecha miał Jarosław Zwierzyna, który zajął 19 miejsce. Podczas napełniania powietrzem beczki zamarzł bowiem jego reduktor, czyli urządzenie służące do oddychania.

W drugim dniu zawodów zmagały się ze sobą zespoły. Płetwonurkowie musieli m.in. dopłynąć łodzią do wyznaczonego punktu i znaleźć zatopionego na głębokości kilku metrów manekina, nurkować parami z jednym aparatem tlenowym. Zespołowo bytomianie zajęli 8 miejsce, poprawiając o jedną pozycję ubiegłoroczny wynik.