Częstochowskie 7 dni

"Porządki w Zalewie"
Blachownia.Wspólpraca strażaków i płetwonurków z "Nautilusa"

Częstochowskie 7 dni - Sylwia Bielecka 28.09-04.10.2006


Sprzątanie Świata -Blachownia 2006

Strażacy i płetwonurkowie znaleźli mnóstwo śmieci w zalewie i wokół niego.

Samochód wjechał z impetem do wody. Po chwili widać było tylko biały dach. Krótko potem zawyły syreny strażackich wozów. Ze zgromadzonej na brzegu grupy ludzi wybiegł płetwonurek. Prawie w momencie zniknął pod wodą. - Jest, żyje, ale nie jest z nim dobrze - powiedział i znów zszedł pod wodę. Ranny kierowca musiał oddychać, zanim kto nie uwolni go z metalowej pułapki auta. Płetwonurek podawał mu przez rozbitą szybę tlen. W międzyczasie do wody wbiegli strażacy. Mieli ze sobą specjalistyczny sprzęt, który w kilka minut poradził sobie z twardą karoserią. Z "kabrioletu" wyciągnięto rannego, na noszach wodą przetransportowano go do pomostu, a stamtąd zabrało go pogotowie.

To zdarzenie to tylko pokazy ratownictwa wodnego, które odbyły się w ostatnią niedzielę, 24 wrzenia. W rolach głównych wystąpiła Ochotnicza Straż Pożarna z Blachowni oraz częstochowskie Centrum Nurkowe "Nautilus". Miejsce akcji - zalew w Blachowni.

Wbrew pozorom takie zdarzenia nie są aż tak rzadkie, a najważniejszy jest czas (w tym przypadku kilkanacie minut, razem z zatopieniem samochodu). Poszkodowany ma szansę na przeżycie, tylko wtedy gdy pomoc pojawi się praktycznie natychmiast. Liczą się już nie minuty, a sekundy. W szeregach OSP Blachownia są płetwonurkowie, a strażacy mają naprawdę doskonały sprzęt. Najczęciej wyjeżdżają jednak do "normalnych" wypadków samochodowych.

Sprzątanie Świata - Blachownia 2006 Sprzątanie Świata -Blachownia 2006

Zanim doszło do uratowania kierowcy, przed pokazem strażacy i płetwonurkowie z "Nautliusa" sprzątali teren wokół zalewu w Blachowni, a także sam zalew, wyciągając z wody mnóstwo mieci. Przypomnijmy, że w naszym regionie, podobnie jak w całej Polsce od 15 do 17 wrzenia trwała akcja "Sprzątania Świata".

bs

Sprzątanie Świata -Blachownia 2006


zobacz też galerię zdjęć -->
powrót do spisu artykułów -->